motoExpert: Wszystko o zakupie samochodu używanegomotoekspert.mojeauto.pl
Pytania według tematówsamochody używane (22) autem na wakacje (1) auto w firmie (9) opony (5) mechanika (6) prawo (12) leasing (3) Ostatnie pytania

Rejestracja a ubezpieczenie OC

Zakupiłem auto wraz z ubezpieczeniem OC ważnym do października tego roku. Wczoraj (10 czerwca) przerejestrowałem samochód, więc w polisie jest inny numer rejestracyjny i nazwisko właściciela. Do wypow...

Kupno auta z ustanowionym zastawem

Czy sprzedawca może nie poinformować mnie o ciążącym na aucie zastawie i co się dzieje w przypadku, gdyby do tego doszło? Czy mogę się ubiegać o cofnięcie umowy? Czy poniosę odpowiedzialność finansową...

Transakcja zakupu samochodu używanego

mojeauto.pl

Sama transakcja zakupu samochodu należy do dość ekscytujących momentów, dlatego warto szczególnie uważać, by w jej trakcie nie popełnić jakiegoś błędu, który mógłby kosztować nas dodatkowe koszty lub stracony czas.

czytaj dalej
 

O radę, jak najbezpieczniej pod kątem prawnym przebrnąć całą transakcję kupna-sprzedaży samochodu używanego, poprosiliśmy radcę prawnego, Dariusza Ciastonia*.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu

Z cywilnoprawnego punktu widzenia dla nabywcy najistotniejszy jest dowód nabycia własności samochodu, a więc umowa sprzedaży (której rolę w przypadku zakupu od firmy spełnia najczęściej faktura). Kodeks cywilny (art. 535) określa tzw. elementy istotne umowy, których brak nie musi jednak skutkować nieważnością umowy. Do tych elementów zalicza się określenie sprzedającego i kupującego, rzeczy oraz ceny, za którą nastąpi przeniesienie własności oraz wydanie rzeczy.

W przypadku zakupu samochodu używanego w zdecydowanej większości przypadków w grę wchodzić będzie tzw. rzecz oznaczona co do tożsamości (kupujemy zwykle konkretny, wybrany egzemplarz auta) - naturalnie więc w umowie znaleźć się powinny zapisy identyfikujące pojazd, czyli nie tylko marka i model, ale także numery rejestracyjne, silnika i nadwozia, przebieg i inne cechy szczególne. Szczegółowość opisu indywidualnych cech auta może mieć także istotny wpływ na zakres uprawnień kupującego w razie późniejszego ujawnienia wad samochodu. Owo indywidualne oznaczenie ma jeszcze ten skutek, że własność pojazdu przejdzie na kupującego już z chwilą zawarcia umowy (w przypadku rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku - jak wówczas, gdy zamawiamy u dealera po prostu określony model danej marki - do przeniesienia własności potrzebne jest fizyczne wydanie auta nabywcy).

Klauzule niedozwolone

Jedną z generalnych reguł prawa cywilnego jest zasada swobody umów, stąd klauzule zakazane przez prawo należą do wyjątków. W praktyce najczęściej możemy się spotkać z niedopuszczalnymi próbami ograniczenia odpowiedzialności sprzedawcy za ewentualne wady samochodu - przy czym zakres prawnej ochrony kupującego jest tu różny w zależności od tego, czy umowa ma, czy nie ma charakteru sprzedaży konsumenckiej. Jeżeli pojazd nabywany jest dla celów związanych z działalnością gospodarczą albo gdy sprzedający nie jest przedsiębiorcą, transakcja taka podlega ogólnej regulacji kodeksu cywilnego, co oznacza m.in., że dopuszczalne jest umowne ograniczenie lub wyłączenie odpowiedzialności sprzedawcy z tytułu rękojmi za wady sprzedawanego samochodu - bezskuteczne jedynie, gdy sprzedawca wiedząc o istnieniu wady podstępnie zataił ją przed kupującym.

Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku, gdy kupujemy nasze "cztery kółka" od przedsiębiorcy (firmy, dealera, komisu), dla celów prywatnych. Wówczas sprzedawca odpowiada za tzw. niezgodność towaru z umową - za wyjątkiem w szczególności przypadków, gdy kupujący o niezgodności wiedział lub, oceniając rozsądnie, powinien był wiedzieć. W tym właśnie kontekście istotny może okazać się szczegółowy opis cech pojazdu w umowie i wyszczególnienie ewentualnych uszkodzeń czy usterek, zwłaszcza tych niewidocznych "na pierwszy rzut oka".

Za niedopuszczalne, a więc nieważne, uznane będą wszelkie zapisy umowne, wyłączające lub ograniczające odpowiedzialność sprzedawcy wobec konsumenta w powyższym zakresie - w szczególności wyłączenia takiego nie można dokonać przez oświadczenie kupującego, że wie o niezgodnościach towaru z umową (idzie tu o klauzule typu "kupujący oświadcza, że stan techniczny pojazdu jest mu znany i nie zgłasza do niego zastrzeżeń" itp.). W stosunku do samochodu używanego można natomiast w umowie skrócić czas trwania odpowiedzialności sprzedawcy do jednego roku od daty wydania pojazdu kupującemu (dla towarów nowych termin ten wynosi 2 lata i nie może być skracany).

Zakazane w umowach z konsumentami są także co do zasady postanowienia umowne, "kształtujące prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy". Chodzić tu będzie przede wszystkim o klauzule naruszające zasadę równości stron i ekwiwalentności świadczeń, takie jak możliwość jednostronnej zmiany warunków umowy przez sprzedawcę (przykładowy katalog niedozwolonych postanowień umownych zawarty jest w art.385^3 kodeksu cywilnego).

Postanowienia umowy sprzeczne z ustawą, w tym ze wspomnianymi wyżej przepisami, są nieważne. Co do zasady nie powoduje to jednak nieważności całej umowy, zgodnie bowiem z kodeksem cywilnym, "jeżeli nieważnością dotknięta jest tylko część czynności prawnej, czynność pozostaje w mocy co do pozostałych części, chyba że z okoliczności wynika, że bez postanowień dotkniętych nieważnością czynność nie zostałaby dokonana".

 Współwłasność

Liczba egzemplarzy umowy może być w zasadzie dowolna. Regułą jest, że każda ze stron umowy pisemnej posiada obejmujący jej treść dokument, opatrzony podpisem drugiej strony. Także więc w przypadku nabycia na współwłasność dwóch lub więcej osób w zasadzie wystarczać im powinien jeden egzemplarz umowy (bo wszyscy wspólnie stanowią jedną "stronę kupującą"). Przynajmniej do czasu, kiedy pomiędzy sobą nie popadną w jakiś spór na tle własności zakupionego pojazdu.

Jakie jeszcze dokumenty?

Poza umową sprzedaży samochodu, aby dopełnić szeregu obowiązków o charakterze administracyjnym, a więc przede wszystkim jego rejestracji, wymagane są także inne dokumenty, jakie powinniśmy otrzymać wraz z przejęciem auta:

- dowód rejestracyjny, jeżeli pojazd był zarejestrowany;

- karta pojazdu, jeżeli była wydana;

- dowód zawarcia ubezpieczenia OC pojazdu;

- zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu, jeżeli jest wymagane.

Jeżeli auto jest sprowadzone z zagranicy i nie było jeszcze rejestrowane w kraju, to również:

- dowód odprawy celnej przywozowej, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa trzeciego;

- dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju;

- zaświadczenie wydane przez właściwy organ potwierdzający: uiszczenie podatku od towarów i usług od pojazdów sprowadzanych z państw członkowskich UE lub brak obowiązku uiszczenia tego podatku;

- od 1 stycznia 2006 r. - dowód wpłaty "opłaty recyclingowej",

- wyciąg ze świadectwa homologacji albo odpis decyzji zwalniającej pojazd z homologacji;

 


* Dariusz Ciastoń jest radcą prawnym z Kancelarii Prawniczej we Wrocławiu

drukuj powrot do listy artykułów
Zabierz głos regulamin
Komentarzy (20) dodaj swój komentarz
wyświetlaj:  

jasiu
2007-06-30 16:57:57
zgłoś naruszenie regulaminu

z jakiej stronki można ściągnąć wzory umów kupna-sprzedaży i wynajmu samochodu??


ralf
2007-06-28 19:37:25
zgłoś naruszenie regulaminu

witam mam taki problem mam pytanie w dniu dzisiejszym byłem zarejestrować samochód zakupiony za granica .samochód ten został wyrejestrowany w 2005 roku i stal w komisie przy zakupie samochodu dostałem tylko brief oraz zaświadczenie wyrejestrowania samochodu po przyjściu do urzędu w celu zarejestrowania samochodu dowiedziałem się ze nie mogę go zarejestrować ponieważ nie posiadam dowodu rejestracyjnego i nie mogę go zarejestrować .posiadam wszystkie tłumaczenia brifu oraz wymeblowania samochodu ale dowodu rejestracyjnego nie dostałem przy kupnie samochód został sprowadzony na lawecie wiec tablic nie posiadam również wiec jak mam teraz zarejestrować auto skoro w wydziale komunikacji powiedziano mi że nie zarejestruje ponieważ nie posiadam dowodu rejestracyjnego proszę o odpowiedz


Agna
2007-06-28 19:05:36
zgłoś naruszenie regulaminu

U mnie ała z OC. Kupiłam Peugeota 309 i zaraz ubezpieczyłam w PZU (OC) - poprzednio był (do końca roku 2007) w MTU. Teraz dostałam z MTU fakturę na 600 zeta :(( dlaczego ??? Przecież z nimi żadnych umów nie zawierałam, nie wiem jak mnie namierzyli i jak z tego wybrnąć ? Poprzedni właściciel nie ostrzegł mnie, nic nie mówil, on jedynie ,,polecał MTU jako tanie" co jest bzdurą, mam w PZU zniżki za bezwypadkową jazdę . Pomożecie ? Co robić ? Płacić podwójnie czy da się uniknąć ?


Conan
2007-05-30 15:45:52
zgłoś naruszenie regulaminu

Witam co mam zrobic w takiej sytuacji, kupilem samochod ale okazalo sie ze w silniku byl nie zmienieany olej, poprostu byl szlam, zalalem olej na przeplukanie i pozniej zaleje inny ale nie mam pewnosci ze silnik bedzie ok - tak powiedzial mechanik - minelo od zakupu 3 dni czy mam jakies prawo rzadac zwrotu pieniedzy ??


Al
2007-04-19 15:07:48
zgłoś naruszenie regulaminu

pasek rozrządy moze pęknąć z dnia na dzien i nikt tego tak do końca nie moze przwidzieć ..... technika ma to do siebie że jest nieprzewidywalna, nawet producenci nowych samochodów nie raz mają wpadki. Najgorze jest to że właściwie komis który sprzedaje auta może tylko pomarzyć o tym aby np odzyskać pieniadze od osoby która im powierzyła auto do sprzedania a sam musi wypłacać odszkodowanie... gdzie tu logika... myśle że po prostu każdy przy zakupie powinien robić przegląd techniczny jeżeli nie zna sie na autach i tyle...a reszta i tak w rękach Boga.


Al
2007-04-19 15:02:14
zgłoś naruszenie regulaminu

Hmm mnie to właściwie dziwi dlaczego komis, firma itp odpowiadać musi za auto a cywilny sprzedający nie, przecież tylko "cywil" który jeździł autem dłuzszy czas wie więcej o aucie niżeli np komis, który autem robi jazde próbną, sprawdza na oko stan - wiec raczej nie jest w stanie dojść do tego czy z autem jest coś nie tak, po za tym żadko się spotyka że ktos chce jechać autem na przegląd itp czyli tak jakby się wyrzekł prawa do roszczeń ponieważ nie chciał znać dokładnego stanu auta przed zakupem. Nie raz znajomy w komisie mówi, że każdy ma prawo i mozliwość dowolnego sprawdzenia stanu technicznego auta, ludzie z tego rezygnują a potem mają pretensje. Po za tym inna kwestia - co się rozumie za wade ukrytą!? Ktoś tu piszę, że chce zwrot pieniedzy za uszkodzony silnik, ale przeciez w ciągu miesiąca mogło się wiele wydarzyć, przecież chyba kazdy z nas spotkał się ze jego auto jednego dnia pracuje bez zażutów a drugiego juz nie chce odpalić!-chociaż bym pasek rozrządu


.
2007-04-18 16:26:08
zgłoś naruszenie regulaminu

z jakiej strony można ściągnąć umowę kupna-sprzedaży?????


Gosh
2007-04-18 07:59:07
zgłoś naruszenie regulaminu

Nie jest to zupelnie nie legalne. Facet chce pokazac nizszy przychod przez to nizszy podatek bedzie placil. jest to typowe zagranie komisu. pozdr


Australijczyk
2007-04-18 04:16:56
zgłoś naruszenie regulaminu

Kupujac samochod w Australi stylu na dowodzie rejestracyjnym wypelnia sie nazwisko i imie nowego wlasciciela ,cene i date . W ciagu 2 tygodni samochod musi byc przerejestrowany, to wszystko i nic wiecej. Kiedy te glupie polskie urzedy dojda do tego.


TOMASZ ST.
2007-04-17 17:59:32
zgłoś naruszenie regulaminu

witam miłosników 4 kólek ,kupiłem auto w tz.komisie po 2 miesiacach padł mi silik jaka mam gwarancję że odzyskam pień=niąszki za naprawe !?Dodaj swój komentarz  zobacz wszystkie komentarze (20)
Podpis:


     
zgłoś naruszenie regulaminu - zgłoś naruszenie regulaminu
Mapa Serwisu O firmie Prywatność Regulamin Reklama Centrum prasowe Piszą o nas Współpraca Kontakt Polecamy

Copyright (c) Internet Service SA 1999-2007