mojeauto.pl

motoExpert: Auto w firmiemotoekspert.mojeauto.pl
Szukaj wśród porad:
Pytania według tematówsamochody używane (22) autem na wakacje (1) auto w firmie (9) opony (5) mechanika (6) prawo (12) leasing (3)

Trudno sobie dziś wyobrazić dobrze prosperującą firmę bez choćby jednego samochodu firmowego, czy też auta należącego do właściciela, które jednak zostało przekazane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Jednak auto to nie tylko narzędzie pracy, to także mnóstwo obowiązków ewidencyjnych oraz, co oczywiste, masa wydatków.

czytaj dalej
Sposób finansowania auta w firmie

Wybór odpowiedniej formy finansowania nabycia samochodu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej to niezwykle istotna kwestia dla przedsiębiorcy. Z samochodem wiążą się po pierwsze duże koszty, a po drugie kwestie związane z jego właściwą ewidencją podatkową.


Kupno, przeróbka auta używanego

Znacznie niższe ceny, większa możliwość wyboru to chyba główne elementy decydujące o atrakcyjności rynku samochodów używanych. Nawet w sytuacji, gdy kupującym jest firma.


Samochód a VAT

Na początku była kratka i odpowiednia ładowność, później wzór Lisaka, a teraz ponownie powróciła kratka wraz z odpowiednią długością przestrzeni ładunkowej - tak w skrócie zmieniały się przepisy zezwalające na odliczenie pełnego podatku VAT w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz paliwa do tych samochodów.


Samochody z pełnym odliczeniem VAT-u

Właściciel firmy, decydując się na zakup (lub wzięcie w leasing) samochodu do firmy, często bierze pod uwagę wyłącznie te modele, które uprawniają go do pełnego odliczenia VAT-u oraz możliwości odliczenia podatku VAT zawartego w cenie kupowanego paliwa.


Koszty eksploatacji samochodu

Bez wątpienia największymi wydatkami przy zakupie oraz eksploatacji samochodu są koszty nabycia oraz zakupu paliwa do auta. Z punktu widzenia prowadzonej działalności obie te grupy wydatków są jednak nieco dyskryminowane.


Amortyzacja samochodu

Choć zakup samochodu wiąże się najczęściej z dużym wydatkiem, to w większości przypadków nie można tej kwoty zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu. Pozostaje jedynie amortyzacja i rozłożone w czasie zaliczanie wydatku na zakup auta w koszty.


Karty paliwowe

Posiadanie samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej to wiele obowiązków związanych z jego ewidencją oraz, co oczywiste, także masa wydatków. Jednym z rozwiązań, które mogą nam w tym pomóc są karty paliwowe.


Samochód pracownika

Trudno sobie dziś wyobrazić działalność gospodarczą bez podstawowego narzędzia pracy jakim jest samochód. Ale, mimo iż firmy rozbudowują swoje floty, to jednak wciąż często spotykaną praktyką jest wykorzystywanie prywatnych aut przez pracowników.


Kup opony w dobrych cenach - sklep mojeauto.pl! zaprasza!

Mojeauto.pl - motoryzacja w Internecie | Copyright © Motor-Presse Polska sp. z o. o. 1999-2015